آموزینو | راهکارهای آموزشی نو

مزایای اصلی و مهم یادگیری خودخوان(سلف استادی)

یادگیری خودخوان

با حجم زیاد داده ها و اطلاعاتی که  امروزه در دسترس دانش آموزان است، یادگیری خودخوان  برای دانش آموزان بسیار آسان تر از گذشته گشته است چرا که این اطلاعات و دسترسی سریع به منابع باعث میشود تا یادگیری در هر زمان ومکانی اتفاق بیفتد و  تنها وابسته به نقش معلم و کلاس درس نباشد.

 

یادگیری خودخوان چیست؟

 

یادگیری خودخوان یک متد شایع یادگیری است که در آن دانش آموزان مطالعه خود را در خارج از کلاس و بدون نظارت مستقیم معلمی انجام میدهند.این روش برای دانش آموزان که پشتکار زیادی دارند و میتوانند خودشان را در جایگاه تجربه و آزمون قرار دهند روشی بسیار مفید است.

 

یادگیری در کلاس درس میتواند با این نوع از یادگیری ترکیب شود تا نتیجه بهتری را به جویندگان علم ارائه دهد.در حقیقت هیچ کدام از این انواع یادگیری نمیتوانند به تنهایی کافی باشند. این روش‌ها با هم به دانش‌آموزان کمک می‌کنند اطلاعات را بهتر یاد بگیرند و حفظ کنند و به تقویت درک، نمرات و انگیزه کمک کنند.

 

اهمیت یادگیری خودخوان

 

یادگیری خودخوان روشی عالی است که دانش‌آموزان می‌توانند از آن برای افزایش تجربه یادگیری خود استفاده کنند، چه در حال مطالعه برای یک دوره باشند و چه در مورد یک موضوع برای سرگرمی یاد بگیرند. با استفاده از یادگیری خودخوان، دانش‌آموزان می‌توانند فراتر از یادگیری آنچه که کتاب‌های درسی و مربیان کلاس به آنها می‌آموزند فراتر بروند.

با تمرین یادگیری خودخوان، آنها تشویق می شوند تا موضوعات مورد علاقه خود را بیشتر بررسی کنند و در نتیجه مهارت های مطالعه قوی تری را توسعه دهند. آن ها میتوانند منابعی را در مورد موضوع پیدا کنند و  تا منابعی را جستجو کنند که اطلاعات بیشتری در مورد موضوعی که در مورد آن می آموزند ارائه دهند. کتاب‌ها، مقالات و فیلم‌های آموزشی همگی راه‌های بسیار مؤثری برای افزایش درک او از مفاهیم جدید هستند.

 

مزایا

 

یکی از مزایای اصلی یادگیری خودخوان این است که دانش آموزان می توانند بر یادگیری خود کنترل داشته باشند. و هنگامی که دانش آموزان کنترل داشته باشند، حتی بیشتر به یادگیری علاقه مند می شوند. این یک خبر خوب برای همه است!همچنین آن ها میتوانند موثر تر یادبگیرند و به طور فعالانه ای در تنهایی خود با اطلاعات درگیر شوند در نتیجه دیدگاه آن ها به مسائل عمیق تر میشود و راحت تر میتوانند آن را فرا گیرند.

دانش آموزان همچنین میتوانند به کمک یادگیری خودخوان مهارت های جدید مطالعه کشف کنند برای مثال خواندن کتاب، تماشای فیلم، ایجاد نقشه های ذهنی، یا فعالیت های دیگری که به پردازش اطلاعات کمک می کند.با امتحان کردن چند روش مطالعه آن ها میتوانند بهترین روش ها برای خود را کشف کنند.

آن ها همچنین درباره موضوعات مورد مطالعه خود دست به کشف مقالات و حل مسائل چالش برانگیز میزنند که مهارت حل مسئله آن ها را قوی تر میکند و در زندگی آینده خود قادر به حل مسائل بزرگسالانه هستند.

آن ها میتوانند در مودر موضوعات مورد علاقه شان تحقیق کنند و جستجوی این اطلاعات به آن ها این امکان را میدهد که بیشتر بیاموزند.

هم چنین عزت نفس دانش آموزان با یادگیری خودخوان بالا تر میرود  و خود را فرد مستقلی میبینند که قادر به یادگیری مهارت های جدید است.افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس به خودی خود یک انگیزه بزرگ ومهم برای دانش آموزان محسوب میشود که کنجکاوی آن ها را تشویق میکند تا بیشتر یاد بگیرند و اطلاعات بیشتری را جذب نمایند.

خودآموز بودن به دانش آموز کمک می کند تا نمره بهتری بگیرد.

رقابت سالم رقابتی است که دانش آموز با خودش رقابت کند و ذکر این نکته ضروری ست که یادگیری خودخوان به درک بهتر موضوع کمک می کند. دانش آموزان تمرکز بهتری دارند و به خوبی در مورد موضوع تجدید نظر می شوند. همه این عوامل به کسب امتیاز بهتر کمک می کند. والدین باید سعی کنند عادت یادگیری خودخوان را در فرزندانشان تشویق کنند تا اینکه به آموزش خصوصی بپردازند. خودآموزی به دانش آموز کمک می کند تا اشتباهات خود را اصلاح کند و روی آنها کار کند. خودآموزی بهترین شکل یادگیری است.

یادگیری خودخوان به دانش آموزان احساس آزادی می دهد تا بر اساس ظرفیت فردی خود تصمیم بگیرند که چه چیزی را مطالعه کنند و چگونه مطالعه کنند. دانش آموز می تواند هر زمان که احساس خستگی کند استراحت کند. آنها می توانند برنامه خود را به طور انعطاف پذیر برنامه ریزی کنند.

یکی از مزایای اصلی یادگیری خودخوان این است که شما می توانید با سرعت خود یاد بگیرید. به طور مشابه در دنیای یادگیری آنلاین، زمانی که شما یک دوره آنلاین را مطالعه می کنید نیز صدق می کند. در حالی که اکثر دوره‌های آموزشی با مدت زمان کلی ۱۲ ماه دارند، شما می‌توانید با مطالعات خود هماهنگ شوید و ارزیابی‌های کاملی را انجام دهید که مطابق با برنامه شخصی و کاری شما باشد. بنابراین، حتی اگر متوجه شوید که نمی‌توانید در یک هفته در مطالعات خود پیشرفت کنید، زمانی که برنامه‌تان دوباره آزاد شد، این فرصت را خواهید داشت که دوباره به عقب برگردید.

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

مقاله بیشتر

اسکرول به بالا