آموزینو | راهکارهای آموزشی نو

جمع بندی و راهکارهای جامع و کاربردی آن برای کنکور ۱۴۰۱

جمع بندی کنکور به قدری اهمیت دارد که میتواند به طور مستقیم روی نتیجه کنکور شما تاثیر بگذارد.در حقیقت جمع بندی کنکور عنصری تعیین کننده است که میتواند به شما کمک کند بار دیگر روی مباحث تسلط کافی پیداکنید.

در این مقاله قصد داریم که  چند نکته حائز اهمیت در دوران جمع بندی کنکور را به شما عزیزان توضیح دهیم.پس با ما همراه باشید.

مرور کنید!

مرور

حتما میدانید که مغز انسان به گونه ای عمل میکند که اطلاعات حیاتی برای حفظ جانمان را در الویت خود قرار میدهد و اطلاعات دیگر از قبیل درس هایی که خوانده اید را آن قدر ها جدی نمیگیرد.ولی من اینجا میخواهم به شما بگویم که چقدر بهتر میشود که کاری کنید مغزتان تمام آن اطلاعات خوانده شده از کتاب های درسی را بعنوان یک عامل حیاتی برای زنده ماندن شما تلقی کند و باعث شود که این اطلاعات در حافظه بلند مدت یا Long-term memory شما ثبت شود.

برای این کار باید به طور برنامه ریزی شده مرور کنید.نحوه زمان بندی شما در پروسه مرور  و جمع بندی مطالب باید به شکل زیر باشد.

تکرار اول تا یک ساعت بعد از یادگیری
تکرار دوم فردا(یک روز بعد از یادگیری)
تکرار سوم یک روز بعد از تکرار دوم
تکرار چهارم شش  روز بعد از روز یادگیری
تکرار پنجم بیست و یک روز بعد از روز یادگیری
تکرار ششم سی روز بعد از روز یادگیری

 

خلاصه بنویسید:

 

خلاصه نویسی
خلاصه بنویسید

خلاصه هایتان برای جمع بندی کنکور حکم گنج را دارد.اگر از حداقل دو ماه مانده به کنکورتان خلاصه نویسی را شروع کنید حتما در یک ماه آخر کارتان راحت تر میشود.مثلا به جای خواندن یک کتاب دویست صفحه ای نکات طلایی و مهم آن را که در چند صفحه خلاصه کرده اید میخوانید.

اما در هنگام خلاصه نویسی در نظر داشته باشید که همه مطالب را ننویسید و فقط آن هایی که مهم هستند بنویسید.این که چه نکاتی مهم هست  و چه نکاتی آنقدر ها اهمیت ندارد که نوشته شود به هوش و ذکاوت شما بر میگردد.

 

از خودتان آزمون آزمایشی بگیرید.

 

آزمون

آزمون دادن بهترین نوع جمع بندی کردن است.چرا؟چون که خود را در شرایط آزمون قرار داده و با نقاط ضعف و قوت خود آشنا میشوید و بعد از آزمون میتوانید سوالات را بررسی کرده و تحلیل کنید.در هنگام تحلیل کردن خیلی از مطالب برایتان در عمل جمع بندی میشود چرا که یک آزمون کنکور تمام درس ها و اکثر مباحث را پوشش میدهد.پس نه برای محک زدن خودتان بلکه برای مرور هم شده حتما از خودتان آزمون بگیرید.

 

از کتب جمع بندی استفاده کنید:

کتب جمع بندی

 

قطعا در بازار کتاب های مختلفی وجود دارد که نکات مهم هر کتاب را شامل می شود و یا حتی بعضی کتاب تست تان درسنامه های خوبی دارند که به شما کمکم میکنند سریع تر و موثر تر جمع بندی و مرور مطالب را انجام دهید.

 

روی یک درس و یا یک کتاب بیش از حد وقت نگذارید.

 

زمان

 

آزمون کنکور آزمونی جامع است که توانایی و دانش شما را در بسیاری از درس ها میسنجد.پس شما نمیتوانید فقط روی یک درس سرمایه گذاری کنید.کمال گرایی را کنار گذاشته و سعی کنید مرور را به سرعت و دقت هر چه تمام تر انجام دهید.در  دوران جمع بندی دیگر زمان عمیق شدن در مطالب نیست.باید تمام درس ها و مباحثی که قبلا به طور عمیق خوانده بودید  پوشش دهید.

 

تمرکز کنید:

تمرکز
تمرکز

 

 

قطعا در چند هفته مانده به کنکور ودر دوران جمع بندی همه چیز به طور عجیبی گیج کننده به نظر میرسد چرا که استرس نمیگذارد که به خودتان مسلط شوید و گاهی مجبورید چندین بار یک خط از کتاب درسی تان را بخوانید.مدام به افکار منفی فکر میکنید و این افکار به شما اجازه جمع بندی درست را نمیدهند.از شما میخواهم که نفس عمیقی بکشید و فقط انجام دهید.به نتیجه نهایی فکر نکنید و فقط به این فکر کنید که با مرور نکردن خیلی راحت  آن مباحثی که قبلا خوب خوانده بودید یادتان میرود و در جلسه کنکور نمیتوانید سراغ تست هایشان بروید.دیدن عواقب مرور نکردن ما را ناگریز میکند که در هر شرایط روحی ای هستیم ، انجامش دهیم.

 

و در آخر

 

از شما دوستان عزیزم که داوطلبین کنکور هستید خواهش میکنم که خودتان را دست کم نگیرید.فرق شما با آن هایی که رتبه های برتر کسب کرده اند شاید یک تکنیک و یک راه حل ساده باشد و آن هم همان جمع بندی کردن است.

 

براثر شیوع ویروس کرونا مهم ترین مشکلات زندگی اجتماعی که زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار داده است استفاده ازآموزشهای مجازی به مدارس تحمیل شده است.

بعداز اتمام کلاس های مجازی معلم از دانش آموزان می خواهد که بعداز انجام فعالیت ها درک و فهم خود را از کلاس ها و محتوای درس مشخص شده دراین مرحله معلم می تواند فرصت همسال سنجی هم فراهم آورد و اگر دانش آموز آنلاین نقد و نظر و پیشنهادی نسبت به درک و فهم همدیگر از محتوا دارند بیان کنند.

آزمون آنلاین سیستمی است که این امکان را می دهد تا دانش آموزان و دانشجویان به صورت اینترنتی و آنلاین شرکت می نمایند؛از نکات مثبت برگزاری آزمون آنلاین نسبت به نوع حضوری در هزینه ها خریدابزار یا اجاره مکان ،هزینه رفت و آمد ،صرفه جویی در وقت و اوراق از اهداف آموزشی است.آزمون آنلاین امتحانی است که به صورت اینترنتی برای شرکت کنندگان در یک موضوع برگزار می شود.

شرکت کنندگان برای شرکت در آزمون آنلاین بطور همزمان دریک کلاس جمع می شوند و آزمون را برگزار می کنند بدون حضور جسمی شما در کلاس مجازی یک ارتباط مجازی قوی  برقرار کنید و حس حضور خود را به عنوان آموزگار بدرستی انتقال دهید.کلاس های آنلاین را باید یک کلاس واقعی درنظر بگیرید.

قانون های آموزش آنلاین:

  1. باخودتان رو راست باشید
  2. برنامه ریزی و مدیریت زمان داشته باشید
  3. از برگه های یادداشت استفاده کنید
  4. درفضای مناسب درس بخونید و آموزش ببینید
  5. هرچیزی که باعث حواس پرتی شما می شود رفع کنید
  6. وسایل مود نیاز خود را دم دست داشته باشید
  7. به خودتان جایزه بدهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

مقاله بیشتر

اسکرول به بالا