آموزینو | راهکارهای آموزشی نو

راه های موثر افزایش تمرکز در هنگام مطالعه

تمرکز

یافتن راهکارهای موثر  برای افزایش تمرکز در هنگام مطالعه دروس یکی از دغدغه های این روز های دانش آموزان است.مخصوصا به دلیل رشد و محبوبیت زیاد شبکه های اجتماعی، بازی های ویدوئی وعوامل خارجی  که کودکان و نوجوانان را درگیر کرده و به طور مستقیم تمرکز آن ها را برای مطالعه دروس و رسیدگی به تکالیف  کم کرده است.

 ۱. برنامه ریزی کنید

 

برای افزایش تمرکز شما باید ددلاین و مهلت تمام  پروژه ها و تکالیف درسی و کاری  خود را بدانید. دست به کار شوید و برنامه بریزید. در پایان هر هفته هدفی را برای خود تعیین کنید تا بدانید که در مسیر آماده سازی همه چیز  برای رسیدن به ددلاین ها هستید. شما حتی میتوانید  تاریخ های مهم را روی یک تقویم مشخص کنید. این به شما کمک می کند تا به وضوح ببینید چقدر زمان باقی مانده است و چه زمانی قرار است روی چه چیزی کار کنید.ایجاد تمرکز روی موعد انجام کارمان باعث میشود تمام عوامل حواس پرتی خارجی را حذف کنیم.شما همچنین میتوانید از تکنیک پومودورو که در پست  دیگری به طور مفصل درباره آن توضیح دادیم استفاد کنید تا به خوبی برنامه بریزید.

۲. یک محیط آرام برای مطالعه دروس خود ایجاد کنید

 

هموراه مرتب بودن محیط میتواند باعث افزایش تمرکز و انرژی  شما شود.همچنین حال روحی شما به طور اعجاب آوری بهتر میشود و میتوانید با حس مثبت تر و بهتری شروع به برنامه ریزی و مطالعه  کنید. همانطور که می گویند، یک فضای تمیز راه را برای یک ذهن روشن باز می کند .همچنین پیشنهاد میکنم روی میزتان یک گیاه گلدانی قرار دهید و  نور کافی از پنجره وارد اتاقتان شود.  موسیقی آرام‌بخش نیز میتواند شما را در چارچوب ذهنی خوبی قرار دهد.

۳. به طور منظم استراحت کنید

 

استراحت کردن کلید موفقیت در افزایش تمرکز شماست.وقتی دانش آموزان به طور منظم استراحت می کنند، بهره وری شان افزایش می یابد. با تقسیم کردن وظایف خود به بخش های قابل مدیریت ، شما میتوانید به احتمال زیاد تمرکز خود را حفظ کرده و مغز خود را درگیر موضوع مورد نظر خود نگه دارید. برای هر ۴۵ دقیقه کار که انجام می دهید، ۱۵ دقیقه از میز خود فاصله بگیرید. فرقی نمی‌کند برای هوای تازه بیرون بیایید، حرکات کششی انجام دهید.پیشنهاد من این است که کمی در طبیعت قدم بزنید یا مدیتیشن کار کنید.

 

تمرکز کردن

۴. از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرید.

این روزها تقریباً خیلی آسان است که حواستان به وسیله رسانه های اجتماعی ، اخبار ، برنامه های تلویزیونی و سایر عواملی که توسط تکنولوزی بروز پیدا کرده اند پرت شود.گاهی نادیده گرفتن تماس یا  اعلان اینستاگرام غیرممکن است. و قبل از اینکه متوجه شوید، بعدازظهر را صرف پیمایش تصاویر حیوانات زیبا و ویدیوهای خنده دار کرده اید، و هیچ کاری انجام نشده است. اما برای اینکه حواستان با این عوامل پرت نشود یک راه حل ساده وجود دارد.اینکه گوشی همراهتان را از خودتان دور کنید و یا حتی آن را در اتاق دیگری بگذارید.این شما را از حواس پرتی مصون نگه میدارد.همچنین نصب برنامه StayFocusd هم میتواند جلوی حواس پرتی شما و گشت زدن در شبکه های اجتماعی را بگیرد و باعث افزایش تمرکز شما شود.

۵.تغذیه مناسب

برای افزایش تمرکز و بهروری خود در هنگام درس خواندن بهتر است همواره تغذیه سالمی داشته باشید و به طور مرتب آب بنوشید.سلامت جسم باعث سلامت روح میشود و روحی که سالم باشد میتواند بهتر روی مسائل پیچیده تمرکز کند. کمبود آب یا خوردن غذاهایی با سطوح بالای چربی باعث می شود احساس  بی حالی داشته باشیدو این باعث میشود که بازدهی کافی برای انجام امور خود نداشته باشید

۶. به خود پاداش دهید


برای افزایش تمرکز و  انگیزه  خود سعی کنید همواره برای خودتان یک جایزه تعیین کنید.این باعث بهینه تر شدن عملکردتان میشود.این جایزه میتواند دیدن یک فیلم یا خریدن یک گل برای خودتان بشود یا حتی انجام هر کاری که به شما حس خوبی میدهد.

۷.شب ها بخوابید.


کمبود خواب باعث  افزایش حواس پرتی و کمبود تمرکز میشود.خواب خوب شبانه برای کمک به تمرکز و یادگیری موثر مهم است. خواب به تثبیت حافظه کمک می کند که هنگام مطالعه و تبدیل حافظه کوتاه مدت به بلند مدت ضروری است. بنابراین، که هر شب به اندازه کافی میخوابید. و فراموش نکنید که اگر کار دارید، لازم نیست از خوابتان بزنید.

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

مقاله بیشتر

اسکرول به بالا