آموزینو | راهکارهای آموزشی نو

تاثیر هدف گذاری در موفقیت دانش آموزان

هدف

مشخص کردن اهداف برای درس خواندن، یکی از مهم ترین راه هایی است که باعث موفقیت تحصیلی شما میشود.

یکی از دغدغه های اساسی دانش آموزان فراگیری هر چه بیشتر در کمترین زمان ممکن است.در حالیکه موفقیت یک شبه و به اتمام رساندن حجم انبوه درس ها در یک روز امکان ناپذیر است.بنابر این داشتن یک هدف کوتاه مدت و طولانی مدت به شما کمک میکند که دید بی نظیری از توانایی خود و مقصد نهایی که به دنبالش هستید داشته باشید.تعیین اهداف به شما کمک می‌کند در هر زمینه‌ای از زندگی‌تان مخصوصا در درس خواندن متمرکز تر و با اعتماد به نفس تر باشید.همچنین این کار میتواند به شما کمک کند تا نقاط عطف زندگی تان را پیدا کرده  و به آن دست یابید.

مزایای هدف کوتاه مدت


حقیقت ماجرا این است که دیدی کلی که شما از یک هدف خود میگیرید نمیتواند به تنهایی باعث دستاورد خاصی شود.مغز شما باید دید جزئی تر و واضح تری از تمام مراحل راهتان تا رسیدن به مقصد نهایی داشته باشد و این جا ست که هدف به شما کمک میکند که جامع تر و کامل تر به درکی از آنچه میخواهید برسید.

برای مثال اگر شما هدفتان کامل و عمیق خواندن یک کتاب درسی است باید آن هدف  را به فصل ها و تعداد صفحاتی که در هر ساعت مطالعاتی قرار است بخوانید تقسیم کنید.حتی میتوانید برای مرور تمام مباحث خواندن شده نیز برنامه ریزی کنید.اینکه شما وقت محدودی را برای هر کدام از اهداف کوتاه مدت خود در نظر  بگیرید نیز حائز اهمیت است.چرا که با تعیین هدف در یک زمان محدود شما مسئولیت پذیر تر مسیر آسان و گاهی دشوار رسیدن به موفقیت را دنبال میکنید.همچنین تمرکز شما  روی اهدافتان بیشتر شده و آن را با صد در صد حواستان دنبال خواهید کرد.این از مهم ترین غنیمت های هدف گذاری است که نباید نا دیده گرفته شود.

اهداف

اهداف واضح داشته باشید

 

اهداف واضح تر و آن ها که قابل اندازه گیری هستند برای رسیدن به خواسته های ما بهتر هستند.برای مثال هدف “میخواهم بیشتر ریاضی بخوانم” مبهم است ولی اینکه بگوییم” من هر روز از ساعت دو تا پنج  عصر ریاضی میخوانم” زودتر به مرحله عمل میرسد.اگرچه این بدان معنا نیست که تنها ساعت هاو اعداد و ارقام مهم هستند و ما دیگر نباید به کیفیت آن هدف کوتاه مدت اهمیتی بدهیم.

نباید یادمان برود که همان اندازه کمیت در به انجام رساندن  اهداف ما مهم هستند کیفیت هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است و میتواند باعث موفقیت و یا عدم موفقیت ما باشد.بنا برای واقع بین باشید و عنصر کیفیت را فراموش نکنید.

یکی از مسائلی که در هدف گذاری خود نباید فراموش کنید این است که واقع بینانه و با توجه به ظرفیت و توانایی خود هدف گذاری کنید.

هدف گذاری غیر واقع بینانه

 

هدف گذاری غیر واقع بینانه و خارج از توانایی میتواند باعث یاس و افسردگی شود.چرا که در صورت نرسیدن به آن هدف شما از خودتان به شدت دلسرد میشوید و نمیتوانید دیگر آن قدم های کوچک قبل را هم بردارید.

چگونه در مسیر اهداف خود بمانید تعیین اهداف اولین گام اساسی برای موفقیت تحصیلی بیشتر است. با این حال، بسیاری از مردم با بهترین نیت شروع می کنند اما اهداف خود را رها می کنند. حواس‌پرتی‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند مانع از آن شود. در اینجا چند راه برای تمرکز بر اهداف خود آورده شده است. به طور مداوم در مورد اهداف خود اقدام کنید. هنگامی که اقدام می کنید، به مغز خود یادآوری می کنید که به سمت هدف خود حرکت کند. حتی اقدامات نمادین کوچک می تواند کمک کند. به عنوان مثال، پاک کردن میز خود به طوری که یک منطقه مطالعه سازمان یافته تر باشد، می تواند به شما کمک کند انگیزه بیشتری داشته باشید. اهداف خود را بنویسید. تحقیقات نشان می دهد افرادی که اهداف خود را یادداشت می کنند ۳۳ درصد بیشتر به آنها دست می یابند. اهداف خود را مرتباً مرور کنید. وقتی دستورالعمل ها را تکرار می کنید، ذهن کارآمدتر عمل می کند. یکی از دلایل مفید بودن نوشتن اهداف این است که می توانید آنها را روزانه برای خود بخوانید. با این حال، تکرار آنها به صورت ذهنی یا حتی در گفتگو با دیگران نیز مفید است.

اهدافتات را رها نکنید.

 

شما نمیتوانید به دلیل چالش برانگیز بودن اهداف خود را رها کنید.گاهی بعضی اهداف نیاز به پیش نیاز های ویژه ای دارند که اگر ابتدا آن ها را پیش ببرید هدف اصلی برایتان به راحتی آب خورد میشود.

قانون های آموزش آنلاین:

  1. باخودتان رو راست باشید
  2. برنامه ریزی و مدیریت زمان داشته باشید
  3. از برگه های یادداشت استفاده کنید
  4. درفضای مناسب درس بخونید و آموزش ببینید
  5. هرچیزی که باعث حواس پرتی شما می شود رفع کنید
  6. وسایل مود نیاز خود را دم دست داشته باشید
  7. به خودتان جایزه بدهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

مقاله بیشتر

کلاس آنلاین ( کلاس مجازی ) چیست؟

کلاس آنلاین ( کلاس مجازی ) چیست؟ کلاس آنلاین ( کلاس مجازی ) چیست؟ کلاس آنلاین چیست؟ امروزه در مورد کلاس آنلاین و آموزش

اسکرول به بالا