آموزینو | راهکارهای آموزشی نو

تنبلی و هفت گام مهم برای مقابله باآن در هنگام درس خواندن

تنبلی کردن برای مطالعه درس ها یک پدیده شایع بین تمام دانش آموزان است اما چگونه بر تنبلی غلبه کنیم و درس بخوانیم؟

 

راستش این سوال خیلی از دانش آموزان و دانشجویان است که چگونه میشود تنبلی و اهمال کاری را کنار گذاشت و شروع به مطالعه دروس کرد.همه ما هم بارها این احساس را تجربه کرده ایم که داریم درس هایمان را پشت گوش میندازیم و گاهی آنقدر به این اهمال کاری ادامه میدهیم که بازگشت دوباره به مسیر برایمان بسیار دشوار میشود.اما در این جا با چند روش ساده میخواهیم آن را برایتان ساده تر کنیم.

۱.آرامش و برنامه ریزی

 

اولین راه حلی که به نظرم میتواند تا حد زیادی  به زندگی مان نظم دهد و ما را از چرخه تنبلی و هیچ کاری نکردن رها کند این است که آرام باشیم.هیچ  چیز مهم تر از آرامش و سلامتی خودمان نیست.این آرامش برای هر کسی از طریق متفاوتی به دست می آید. می توانید یک پادکست گوش دهید یا پیاده روی کنید.مدیتیشن و نوشتن افکار هم میتواند به شما کمک کند که روحتان را آرام کنید.

سپس میتوانید تمام وظایفی که به عهده دارید بنویسید.همه را یک به یک لیست کنید.این روش به شما کمک میکند که یک شمای کلی از آنچه که باید انجام دهید و برایش تنبلی میکنید داشته باشید تا بتوانید در نهایت  یک برنامه روزانه طراحی کنید.

برای برنامه ریزی میتوانید از تکنیک پومودوور استفاده کنید که در مقاله دیگری درباره آن به طور مفصل صحبت کردیم.

 

۲.از کار های آسان شروع کنید.

 

یادتان باشد که سنگ بزرگ نشانه نزدن است.لطفا از سنگ ریزه ها شروع کنید تا در انتها بتوانید به راحتی صخره ها را جا به جا کنید.حتی میتوانید وظایف سنگین و بزرگتان را به چند وظیفه کوچک و سبک تقسیم کنید.مثلا اگر شما از ابتدا برای خواندن کل کتاب شیمی تان آن را به صورت فصل فصل و یا حتی صفحه به  صفحه  ببنید و برایش برنامه بریزید مطمئن باشید که برای انجام ندادنش دنبال عذر و بهانه نمیگردید و تنبلی نمیکنید.

حتی میتوانید هر فصل را که به انتها رساندید به خودتان جایزه دهید این به افزایش انگیزه شما کمک میکند و باعث میشود با خودتان رقابت کنید.

۳.امیدوار باشید.

 

گاهی تنبلی کردن نشئت گرفته از احساس ناامیدی و خلا است.دلایل مختلفی میتواند منجر به ناامیدی شود ولی فکر میکنم یکی از دلایل مهم مقایسه خودمان با دیگران است.دوستان من بهترین روش زندگی کردن این است که سعی کنید از دیروز خودتان بهتر باشید.اگر دیروز دو صفحه از کتاب فیزیک را خواندید و امروز سه صفحه ، این بدان معنی است که شما در حال  رشد هستید.

مطمئن باشید که در انتها این بذر کوچک ، شاخ و برگ میدهد و ثمره تلاشتان را به چشم میبینید.هر کسی سفر خودش را میرود و زندگی مسابقه نیست.

 

۴.توقع داشتن غیر واقعی از خودتان را کنار بگذارید.

 

گاهی ما  دیدگاه واقع بینانه از شرایط و ظرفیت وجودی خودمان نداریم و برای خودمان هدف های خیلی بزرگ تعیین میکنیم که هیچ جوره با میزان تلاشی که میکنیم هم تناسب ندارد.

نمیخواهم بگویم که هدف های بزرگ نداشته باشید.نه! داشتن هدف و تحقق بخشیدن آن به زندگی ما معنا میدهد.ولی این که روانشناسی زرد ما را به داشتن رویا و آرزوهای بزرگ تشویق میکند باعث میشود که محصولی که از اهداف کوچکمان برداشت میکنیم را نادیده بگیریم و همیشه از خودمان ناراضی باشیم.این روش آرامش ما را در هم میشکند و طولی نمیکشد که از  تلاش برای همین اهداف کوچک دست برداریم و تنبلی میکنیم.

 

۵.بدانیم که هر چیزی به زمان نیاز دارید.

 

زمان

 

دنیای امروز دنیای سرعت بخشیدن به کار هاست.ما سعی میکنیم از تکنولوژی نهایت استفاده را ببریم تا سریع تر به نتیجه برسیم.درباره درس خواندن ولی داستان متفاوت است.تکنولوژی بعنوان ابزاری میتواند مورد استفاده قرار گیرد که دسترسی ما را به منابع زیاد کند.اما چیزی که مهم است این است که اول و آخر تلاش خود ماست که اهمیت دارد و ویدئو های آموزشی و برنامه های کاربردی نمیتواند برایمان کار زیادی کند و تنبلی ما را پوشش دهد.

۶.دچار تعدد منابع نشوید.

 

تعدد منابع

بسیاری از ما برای داشتن منابع بیشتر طمع داریم درحالیکه درس خواندن با منابع زیاد گاهی میتواند ما را گیج کند، ذهنمان را خسته کند و کاری کند که ما همین منابع اولیه را هم کنار بگذاریم و دست به تنبلی بزنیم.دوستان لطفا و حتما از منابع محدود و موثری استفاده کنید و دورتان را با انبوه کتاب های تست  و کمک درسی شلوغ نکیند.

۷.به خوتان قول دهید و آن را بنویسید.

 

اگر میخواهید موفق شوید همه چیز را بنویسید.به خوتان در یک تاریخ مشخص قول دهید که دیگر تنبلی نمیکنید.آن را با یک خط خوانا بنویسید و زیرش را امضا کنید.تنها کاری که باید بکنید این است که خوش قول  باشید و پای حرفتان بمانید.در حقیقت پشتکار داشتن یعنی ماندن پای حرف خودمان وگرنه همه  آدم هایی که سخت تلاش میکنند هم دوست دارند تنبلی کنند.قطعا کسی از تنبلی بدش نمی آید ولی از عواقب آن نه.

و در انتها:

 

تنبلی پدیده ای کاملا طبیعی است گاهی به سراغمان می آید و این بدان معنا نیست که ما آدم های تنبلی هستیم.لطفا به خودتان برچسب تنبل بودن نزنید و بدانید و آگاه باشید که هر مشکلی راه حلی دارد .با انجام دادن و عملی کردن تک تک روش های فوق بر تنبلی خودتان غلبه کنید.

براثر شیوع ویروس کرونا مهم ترین مشکلات زندگی اجتماعی که زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار داده است استفاده ازآموزشهای مجازی به مدارس تحمیل شده است.

بعداز اتمام کلاس های مجازی معلم از دانش آموزان می خواهد که بعداز انجام فعالیت ها درک و فهم خود را از کلاس ها و محتوای درس مشخص شده دراین مرحله معلم می تواند فرصت همسال سنجی هم فراهم آورد و اگر دانش آموز آنلاین نقد و نظر و پیشنهادی نسبت به درک و فهم همدیگر از محتوا دارند بیان کنند.

آزمون آنلاین سیستمی است که این امکان را می دهد تا دانش آموزان و دانشجویان به صورت اینترنتی و آنلاین شرکت می نمایند؛از نکات مثبت برگزاری آزمون آنلاین نسبت به نوع حضوری در هزینه ها خریدابزار یا اجاره مکان ،هزینه رفت و آمد ،صرفه جویی در وقت و اوراق از اهداف آموزشی است.آزمون آنلاین امتحانی است که به صورت اینترنتی برای شرکت کنندگان در یک موضوع برگزار می شود.

شرکت کنندگان برای شرکت در آزمون آنلاین بطور همزمان دریک کلاس جمع می شوند و آزمون را برگزار می کنند بدون حضور جسمی شما در کلاس مجازی یک ارتباط مجازی قوی  برقرار کنید و حس حضور خود را به عنوان آموزگار بدرستی انتقال دهید.کلاس های آنلاین را باید یک کلاس واقعی درنظر بگیرید.

قانون های آموزش آنلاین:

  1. باخودتان رو راست باشید
  2. برنامه ریزی و مدیریت زمان داشته باشید
  3. از برگه های یادداشت استفاده کنید
  4. درفضای مناسب درس بخونید و آموزش ببینید
  5. هرچیزی که باعث حواس پرتی شما می شود رفع کنید
  6. وسایل مود نیاز خود را دم دست داشته باشید
  7. به خودتان جایزه بدهید

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

مقاله بیشتر

دانش آموز موفق

عادت های یک دانش آموز موفق

سازماندهی کنید:   بعنوان یک دانش آموز موفق  برنامه ریزی برای کاری که قرار است انجام دهید و زمانی که

اسکرول به بالا