آموزینو | راهکارهای آموزشی نو

بهترین زمان برای مطالعه چیست؟

بهترین ساعت برای مطالعه

چه در حال حاضر یک دوره را دنبال می کنید یا به تازگی فارغ التحصیل شده اید، داشتن عادات خوب مطالعه همیشه می تواند به شما کمک کند تا بهترین استفاده را از تحصیل خود ببرید.برنامه های مطالعه شخصی است و دانش آموزان مختلف زمان های متفاوتی را برای بهره وری خود می دانند. در حالی که برخی از دانش آموزان شب زنده داری هستند، برخی دیگر ممکن است در ساعات اولیه صبح به طور موثر مطالعه کنند.

ممکن است کمی زمان و حوصله طول بکشد تا بهترین زمان برای مطالعه خود را پیدا کنید، اما ارزش وقت گذاشتن را دارد. پیدا کردن بهترین زمان برای مطالعه می تواند بهره وری و عملکرد شما را افزایش دهد.

 مطالعه در صبح

 

صبح در بسیاری از کشور های جهان بهترین زمان برای مطالعه شناخته میشود. مغز ما در صبح بعد از یک خواب خوب و یک صبحانه مقوی بیشترین کارآمدی و هوشیاری را دارد. وقت صبح اغلب بهترین زمان برای یادگیری تئوری های جدید و درک مفاهیم پیچیده است. مقدار کافی نور طبیعی موجود در صبح نیز می تواند به شما کمک کند هوشیار و متمرکز بمانید. این نور طبیعی هنگام خواندن اطلاعات زیاد یا نگاه کردن به صفحه کامپیوتر برای چشمان شما نیز بهتر است.

برنامه مطالعه صبحگاهی نیز احتمالاً مطابق با ریتم شبانه روزی شما است و به شما کمک می کند تا برنامه خواب خود را حفظ کنید.

مطالعه بعد از ظهر

 

برای برخی بعدازظهر ها بهترین زمان برای مطالعه محصوب میشود.مطالعات متعدد ثابت می کند که تفکر انتقادی و مهارت های تحلیلی شما بین ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۵ بعد از ظهر کاملاً مؤثر است. در این مدت، مغز شما می تواند در یکپارچه سازی و پردازش اطلاعات جدیدی که به دست آورده اید بسیار کارآمد باشد.

بعد از ظهرها همچنین زمان بسیار خوبی برای یادگیری خلاق است. مغز شما می تواند بین چیزهایی که یاد گرفته اید و چیزهایی که قصد دارید سریعتر حفظ کنید ارتباط برقرار کند و در نتیجه شما را تحلیلگرتر کند.

در بیشتر موارد، مردم معمولاً بعدازظهرها فعال هستند زیرا در اواسط یک روز کاری قرار دارد. بنابراین، می توانید از مطالعه بعدازظهر خود برای روشن شدن سؤالات خود از مربیان خود استفاده کنید.

درس خواندن در شب

 

اگر تمایل دارید که بعداً در روز یا عصر سطوح انرژی بالاتری داشته باشید، یک برنامه مطالعه در شب می تواند به خوبی برای شما مناسب باشد.این زمان ها بهترین زمان برای درس خواندن محسوب میشود. اگر مطالعه در شب را انتخاب می کنید، احتمالاً حواس پرتی کمتری خواهید داشت و به شما فرصتی می دهد که بهتر تمرکز کنید. این گزینه  به شما  توصیه می شود، به خصوص اگر با خانواده خود زندگی می کنید.

مزایای دیگر مطالعه شبانه

 

علاوه بر حواس پرتی کمتر، مطالعه در شب مزایای دیگری نیز دارد و جزو بهترین زمان برای مطالعه محسوب میشود. ثابت شده است که مطالعه در عصر به شما کمک می کند تا یادگیری خود را تثبیت کنید و یادآوری خود را بهبود بخشید. تحقیقات نشان می دهد که مطالعه در شب همچنین می تواند به شما کمک کند تا مهارت های جدیدی مانند یادگیری یک زبان جدید را حفظ کنید.

مطالعه قبل از خواب می تواند تضمین کند که فرآیند تثبیت حافظه شما در اوج است. با این حال، اگر در شب مطالعه می کنید، مطمئن شوید که حداقل ۸ تا ۹ ساعت می خوابید. پیدا کردن زمان مفید برای خود توانایی‌های یادگیری شما مانند حافظه، هوشیاری یا مهارت‌های تفکر انتقادی می‌تواند در ساعات مختلف روز در سطوح مختلف باشد. به عنوان مثال، احتمالاً صبح ها حافظه بصری بهتری دارید در حالی که بعد از ظهر هوشیاری شما به اوج خود می رسد. بنابراین، ایجاد یک جدول زمانی مطالعه برای مطالعات شما تا حد زیادی به ماهیت برنامه درسی شما بستگی دارد.

ممکن است مجبور شوید چند آزمایش مطالعه را در زمان‌های مختلف انجام دهید تا ببینید کدام زمان برای شما مناسب‌تر است. با این حال، هنگامی که بهترین زمان برای مطالعه را مشخص کردید، ضروری است که با روال مطالعه خود سازگار باشید. سازگاری با برنامه مطالعه شما می تواند به بدن و ذهن شما کمک کند تا با برنامه روزانه خود سازگار شود و شما را در بهترین چارچوب ذهنی برای مطالعه خود نگه دارد. در نهایت، می توانید روال مطالعه خود را سازماندهی کنید تا موثرتر و کارآمدتر باشد.

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

مقاله بیشتر

اسکرول به بالا