آموزینو | راهکارهای آموزشی نو

تکنیک کارآمد درس خواندن و مطالعه دانش آموزان

مطالعه موثر

تکنیک کارآمد درس خواندن چیست؟این سوال همه دانش آموزان در مقاطع مختلف است.اغلب مردم تصور می‌کنند که ساعت‌های طولانی مطالعه بهترین راه برای بهترین دانش آموزان کلاس شدن است . با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که دانش‌آموزان بسیار موفق در واقع زمان کمتری را نسبت به همسالان خود برای مطالعه صرف می‌کنند.آنها فقط به طور مؤثرتری مطالعه می‌کنند و ساعت مطالعه مفید را افزایش میدهند.

معلمان می توانند با به اشتراک گذاشتن تکنیک های کارامد و مفید برای مطالعه دانش آموزان به آن ها  کمک کنند تا یاد بگیرند و از زمانی که صرف مطالعه می کنند به طور موثرتری استفاده کنند.

کمتر اما با شدت بیشتری مطالعه کنید.

در این عصر رسانه‌های اجتماعی و حواس‌پرتی‌های دیجیتال، بسیاری از دانش‌آموزان – و بزرگسالان – کارهای چندوظیفه‌ای زیادی انجام می‌دهند. اما چیزی به نام چندوظیفه ای موفقیت آمیز وجود ندارد، چرا که برای هر وظیفه  مغز باید دوباره راه اندازی شود و دوباره تمرکز کند. فرمول «کار انجام شده = شدت تمرکز X زمان صرف شده» را در نظر بگیرید. دانش‌آموزی که برای فیزیک   درس می‌خواند، اما متن‌های خود را نیز چک می‌کند و در صفحات  اینستاگرام میگردد، شدت تمرکز پایینی دارد.

از سوی دیگر، دانش‌آموزی که برای تمرکز صرفاً  از روی  کتاب فیزیک خود نکته برمی‌دارد، تمرکز بالایی دارد . اگرچه او فقط یک ساعت را صرف مطالعه می‌کند، اما در ۳ ساعت بیشتر از همکلاسی حواس‌پرتش در درس غرق شده است. دانش‌آموزان بسیار موفق معمولاً یاد گرفته‌اند که از انجام چند کار اجتناب کنند. این دانش‌آموزان به‌جای صرف زمان زیادی برای انجام کارهای کم‌فشار با حواس‌پرتی‌های متعدد، برای دوره‌های کوتاه‌تر با شدت بالاتر، بدون هیچ گونه حواس‌پرتی از ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و غیره کار می‌کنند. مطالعه آن‌ها مؤثرتر است و به دستاوردهای بیشتری منجر می‌شود.در حقیقت آن ها از یک تکنیک کارآمد درس خواندن استفاده میکنند.

تکنیک های نا کارامد

 

 بسیاری از دانش آموزان از تکنیک های یادگیری استفاده می کنند که زمان بر است و توهم تسلط را ایجاد می کند. آنها در آماده شدن برای آزمون با ایده ها و اطلاعات آشنا می شوند، اما یک هفته بعد آن را فراموش می کنند زیرا تکنیک های یادگیری آنها هرگز منجر به یادگیری طولانی مدت نمی شود. 

تکنیک های ناکارآمد عبارتند از: مطالعه برای مدت طولانی مطالعه یک موضوع واحد برای مدت طولانی و تکرار عبارات بارها و بارها برای به خاطر سپردن آنها (معروف به تمرین انبوه) مرور مکرر یک موضوع قبل از رفتن به موضوع دیگر (تمرین مسدود شده) خواندن و بازخوانی یک متن برجسته کردن یا خط کشیدن زیر مفاهیم مهم در یک متن و سپس مرور  یادداشت ها .محققان دریافته‌اند که تکنیک‌های زیر وقتی در عادات مطالعه روزانه دانش‌آموزان گنجانده می‌شوند، یادگیری و حفظ پایدار را افزایش می‌دهند.

تکنیک های کارآمد درس خواندن

 

این تکنیک ها دشوار و نیازمند تلاش هستند و یادگیری را کاهش می دهند با این حال، این تکنیک ها منجر به تسلط طولانی مدت می شود.چندین تکنیک مطالعه اثبات شده توسط تحقیقات وجود دارد.

پیش آزمون

 

یک تکنیک کارآمد درس خواندن این است که از خودتان قبل از مطالعه مبحث مورد نظر آزمون بگیرید.وقتی دانش آموزان قبل از یادگیری مطالب، پاسخ دادن به سؤالات را حتی به صورت نادرست تمرین کنند، یادگیری آینده آنها افزایش می یابد. تحقیقات نشان داده است که پیش آزمون نتایج پس آزمون را بیشتر از صرف زمان مشابه برای مطالعه بهبود می بخشد.

تمرین فاصله دار

 

بر اساس تحقیقات  فاصله بین جلسات مطالعه  و تمرکز بر یک موضوع برای مدت کوتاهی در روزهای مختلف – باعث بهبود حفظ و یادآوری بیشتر  می شود. تمرین با فاصله ممکن است به دلیل فراموشی اولیه دانش دشوار باشد زیرا کسب مجدد آن دانش نیازمند تلاش است.

ایجاد فلش کارت هایی که بتوان از آنها برای تمرین فاصله دار و خودآزمایی استفاده کرد موثر است. دانش آموزان باید هنگام بررسی فلش کارت ها شمع های مختلفی ایجاد کنند. کارت هایی که می توانند فوراً به آنها پاسخ دهند باید در یک انبوه قرار داده شوند تا سه روز بعد بررسی شوند. آنهایی که با کمی مشکل پاسخ داده شده اند باید دو روز بعد بررسی شوند. و آنهایی که اشتباه پاسخ داده اند باید روز بعد بررسی شوند.

خودآزمایی

 

 در دوره اول یادگیری  تست زنی   مفهوم منفی تلقی میشود، اما نوعی تمرین بازیابی فعال است و یک تکنیک کارآمد درس خواندن  محسوب میشود. دانش‌آموزان را تشویق کنید تا در حین یادگیری مفهومی جدید، با فکر کردن در مورد انواع سؤالاتی که ممکن است در یک مسابقه یا آزمون بپرسید، سؤالات امتحانی برای خود بسازند. آنها باید این آزمون ها را در جلسات مطالعه خود بگنجانند و به هر سوالی پاسخ دهند، حتی آنهایی که معتقدند خوب می دانند.

تمرین در هم آمیختن

 

دانش آموزان ممکن است به تمرین مسدود شده تکیه کنند و مجموعه ای از مسائل – مانند مسائل ضرب – را  یک جا مطالعه کنند تا زمانی که احساس تسلط کنند. یک روش مؤثرتر مطالعه، کار روی مجموعه‌ای از مسائل است که به هم مرتبط هستند، اما همه از یک نوع نیستند – برای مثال، مجموعه‌ای از مسائل کلمه ریاضی که جمع، تفریق، ضرب یا تقسیم را می‌طلبد. مشکلات متوالی را نمی توان با یک استراتژی حل کرد. این کار موثرتر از انجام یک مسئله ضرب پس از دیگری است.

و در انتها

 

ما درسامانه هوشمند سازی مدارس  آموزینو با فراهم کردن بهترین امکانات  برای شما دانش آموزان ، مدیران و  معلمین  گرامی . رسیدن به بهترین عادات مطالعه و روش های مفید درس خواندن را ترفیع میدهیم.امید است که همه در آموزش و تعلیم و تربیت ایران بزرگمان سهیم باشیم.

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

مقاله بیشتر

اسکرول به بالا